Leczenie różnych nowotworów w dzisiejszych czasach przebiega coraz sprawniej i skuteczniej. Dzięki nowoczesnym technologiom udaje się wyleczyć znacznie więcej przypadków zachorowań na tą groźną i ta bardzo trudną do wyleczenia chorobę. Niestety pomimo odnoszenia dużych sukcesów t ej dziedzinie w dalszym ciągu jednak zwiększa się liczba zachorowań. Jakie są przyczyny takich rosnących statystyk? Co sprawia, że coraz młodsze osoby zgłaszają się do szpitali onkologicznych?
Przyczyny nowotworów
Już na pierwszy rzut oka wokół siebie samych możemy zobaczyć całe mnóstwo różnego rodzaju czynników rakotwórczych. Jest to rosnący smog na drogach, szkodliwe opary z fabryk, palenie papierosów oraz wdychanie farb i lakierów. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na zachorowalność na choroby nowotworowe są uwarunkowania genetyczne i niejako wrodzone ryzyko. Poza tym nawet jedzenie zaczyna być coraz bardziej szkodliwe, od kiedy do jego tworzenia wykorzystuje się coraz więcej chemii w postaci różnego rodzaju dodatków. Wydaje się, że nie da się uniknąć zagrożeń i każdy z nas narażony jest na zachorowanie. Jak chronić się przed tym, co nas otacza, czy jest coś, co można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu?
Na pewno właściwe dbanie o dobre zdrowie i wykonywanie badań jest jak najbardziej zalecane w unikaniu zapadnięcia na chorobę nowotworową. Im większa odporność organizmu, tym trudniej zagnieździć się nowotworowi, choć i to nie jest zawsze regułą. Można oczywiście unikać zadymionych pomieszczeń i starać się samemu działać jak najlepiej dla środowiska. Poszukiwanie zdrowej żywności w specjalnych sklepach oraz unikanie wszelkich szkodliwych czynników w taki sposób, w jaki to tylko możliwe miewa także duże znaczenie. Mówi się też, że niektóre produkty, jak na przykład herbata zielona, mają działanie antynowotworowe. Warto je spożywać, choć trzeba pamiętać, że nie dają żadnej gwarancji, ponieważ mimo wszystko często zdarza się, że jednak nie skutkuje nic, a organizm i tak poddaje się chorobie.
Leczenie chorych
Każda osoba, u której wykryto nowotwór może liczyć na opiekę lekarską. Często po pierwszym badaniu nie sposób stwierdzić, czy jest to zmiana złośliwa, czy też nie, chyba, że są już widoczne przerzuty. W przypadku nowotworów głowy lub narządów wewnętrznych jamy brzusznej, bardzo trudno zdiagnozować problem, ponieważ od wizyty u lekarza rodzinnego, do faktycznego wykonania badania na obecność nowotworu może upłynąć sporo czasu, a choroba cały czas się rozwija. Niestety, ale nadal najlepiej sprawdzają się prywatne wizyty u lekarzy, na których szybciej można uzyskać skierowanie na odpowiednie badania. Na zdrowiu jednak nie powinno się oszczędzać, czasem warto więc wydać kilka złotych, aby mieć pewność co do stanu zdrowia.
Lekarze w klinikach onkologicznych działają szybko. Jako, że spotykają się z problemem każdego dnia, wiedzą, co trzeba zrobić, aby była jak największa szansa na wyzdrowienie u pacjenta. Niezbędne jest oczywiście zbadanie źródła choroby, w przypadku guzów, najlepszym sposobem jest ich wycięcie, o ile oczywiście istnieje taka możliwość.
Sprawdź także: